KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum vám zábavnou formou představí betlémářství v Třešti a okolí
 
Autor / zdroj foto: Muzeum Vysočiny Jihlava – Třešť

Muzeum Vysočiny Jihlava – Třešť / Třešť

Pobočka Muzea Vysočiny Jihlava v Třešti si pro vás připravila expozice věnované betlémářství v Třešti a okolí. Ucelená muzejní sbírka betlémů zahrnuje nejstarší papírové betlémy. Přes ukázky z tvorby mnoha lidových řezbářů 19. a 20.století až po betlém dodnes aktivního autora.

Muzeum v Třešti bylo díky členům Muzejního spolku otevřeno v roce 1934. Dům, který se stal sídlem muzea, patřil v minulosti rodině místních továrníků Schumpeterů. Život a dílo významného ekonoma J. A. Schumpetera, který pocházel z této rodiny, představuje další část expozice pod názvem Zaniklý třešťský průmysl, která vás přenese do doby průmyslového rozkvětu města.

Dalším celkem, který nabízí ukázku z rozsáhlého inventáře třešťského zámku, je Zámecký pokoj. Jedná se především o nábytek a rodinné portréty posledních dvou panovnických rodů zdejšího panství.

Najdete zde i věhlasné hodinové skříně, rádiové a televizní skříňky a sektorový nábytek. Sortiment výrobků ze dřeva doplňovaly malé dílny na výrobu šachových figurek, houslí a dýmek a tradiční lidové betlemářství. Nechybí produkty sirkoven – mnoho typu zápalkových krabiček s poutavými, barevnými nálepkami často provedenými v duchu secese, které se vyvážely prakticky do celého světa.


Muzeum Vysočiny Jihlava, zřizované Krajem Vysočina, sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji.

Shromažďuje, spravuje, odborně využívá a zpřístupňuje přírodovědné a historické sbírky, převážně z regionu. Vedle vlastní vědeckovýzkumné činnosti organizuje odborné konference a semináře a zajišťuje služby pro veřejnost v odborné muzejní knihovně. Vedle dlouhodobých expozic muzeum pořádá ročně přibližně 10 až 15 tématických výstav a řadu dalších kulturních a společenských akcí, vydává periodické i neperiodické publikace a organizuje odborné konference a semináře.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.