KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Muzeum autíček.
Muzeum autíček.
Autor / zdroj: muzeumauticek.cz

V Muzeu autíček se vrátíte do svého dětství

BRTNICE

Pokud zavítáte do Muzea autíček sídlícího v zámku Příseka, vrátíte se do svého dětství. Uvidíte tady totiž spoustu autíček, se kterými jste si kdysi hrávali.

Navštivte unikátní muzeum v zámku Příseka, jehož historie sahá až do 15. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Jsou tady připraveny expozice plné zajímavostí, raritních modelů a překvapení.

Co všechno v muzeu sídlícím na zámku uvidíte?

Mechanická tramvaj
Výrobce Igra Praha. Jedná se o plechovou hračku 21 centimetrů dlouhou, dnes již legendární tramvaje T-1 na pružinový pohon (natáčená klíčkem). Vyráběla se od konce 60. do poloviny 70. let. Její prodejní cena byla tehdy 18,- Kčs. Tramvaj jezdila po natažení klíčkem po plechových kolejích, ze kterých se po spojení dal utvořit kruh nebo také ovál. Hračka se vyráběla ve dvou barevných provedeních. Nejznámější a prakticky nejvíce rozšířená je červená verze s béžovou střechou a černou trolejí. Méně známá, ale zato o dost cennější, je pak verze tramvaje ve světle modrém provedení s béžovou střechou a černou trolejí. Materiálu na výrobu této hračky bylo pak použito převážně plechu a dále pak plastu, ze kterého jsou kola tramvaje.

Tatra 815 Rallye - Kapské Město
Nákladní autíčko vyrábělo Kovodružstvo Náchod (KDN) a následně firma Kaden z Nového Hrádku v letech 1987 až 1997. Jedná se o autíčko bez pohonu v měřítku 1:43 dlouhé 17 centimetrů, materiálově kombinované z plastu a potištěného plechu. Hračka se dala pořídit od 35,- Kčs a byla velmi oblíbená. I proto se tyto Tatry 815 vyráběly v několika variantách. Například: valník, mobilní operační jednotka, rallye paříž-dakar, GTC-cesta kolem světa, safari zoo Dvůr Králové, přepravník, vyklápěčka, truck kennworth a jiné.

L-29 Delfín
výrobce KDN (Kovodružstvo Náchod)
Jedná se o plastovou hračku letadla dlouhou 29,5 centimetru na setrvačníkový pohon s pryžovými pneumatikami. Vyráběla se již v polovině 60. let. Tehdy ještě v podniku Chronotechna, závod Vyškov na Moravě, později už v náchodském KDN v mnoha verzích. Na počátku výroby neměla hračka například pilota, plechové sedačky a kokpit nebyl z plexiskla. Později, až do konce 70. let, kdy se hračka vyráběla, už součástí letadla byly. V hračkářství se dalo pořídit za 22,- Kčs. Vyrábělo se až do poloviny 90. let v různých barevných provedeních, z nichž nejvíce jsou známé žlutomodré a stříbrné verze. Později se výroba vrátila k jednodušší verzi z počátku výroby.

Mechanický válec Husch
Jedná se o nejstarší mechanický válec vyrobený v Československu. Pochází z poloviny 30. let a vyrobila ho Hornolitvínovická firma Husch. Hračka měří 21 centimetrů, je celá vyrobená z potištěného plechu a má pružinový strojek, který se natáčí klíčkem. V pozdější době a de facto až do dneška se vyrábí v nejrůznějších podobách ve vícero podnicích. Dnes je tato hračka ozdobou každé sbírky starých hraček.

Miniaturní tank
Miniaturní tank od Igry Praha se začal vyrábět koncem 60. let. Jedná se o plechovou hračku s plastovými koly a pryžovými pásy na pružinový pohon (natáčení klíčkem). Vyráběl se z potištěného plechu a plastu. Ten byl použit na výrobu kol, která mohla být buď černá nebo bílá. U samotného tanku jsou známé verze v různých odstínech zelené a khaki. Hračka je dlouhá 10,5 centimetru a její cena v hračkářství byla 20,- Kčs.

Škoda 120 L od KDN
Škoda 120 L od KDN se vyráběla na začátku 80. let. Jednalo se o velmi oblíbenou hračku plastového autíčka v měřítku 1:20, dlouhého 20 centimetrů s otevírací kapotou, které se vyrábělo v několika barevných verzích také i jako Požární ochrana, Rychlá pomoc nebo Spoje. Autíčko stálo v hračkářství 31,- Kčs. V prodeji pak byla také od poloviny 80. let varianta s vlekem, která se dala pořídit za 38,-Kčs. Verze autíčka Škoda 120 L v barvách VB (Veřejná Bezpečnost) je pak velmi vzácná a sběrateli vyhledávaná. Později se vyrobila i verze POLICIE.

Více informací včetně aktuální provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.muzeumauticek.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

V nemocnicích Kraje Vysočina přibývá hospitalizovaných COVID pozitivních pacientů

K dnešnímu dni bylo ve všech pěti krajských nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina hospitalizováno 156 osob s různě vážným průběhem COVID-19. U pacie

Jak se daří vodním měkkýšům na Vysočině

Posledních několik let probíhá relativně intenzivní průzkum vodních měkkýšů v Kraji Vysočina zaměřený především na vodní toky.

DNES SE STALO

HISTORIE23. října 1526

český sněm zvolil jednomyslně Ferdinanda I. Habsburského králem, čímž započala takřka 400letá habsburská vláda nad českými zeměmi.

HISTORIE23. října 1601

byl v Praze otráven rtutí Tycho Brahe, význačný dánský astronom, astrolog a alchymista. Byl považován za nejlepšího a nejpřesnějšího pozorovatele hvězdné oblohy, jenž byl překonán až šedesát let po vynalezení dalekohledu.

KULTURA23. října 1958

belgický kreslíř Peyo představil komiksové postavičky – Šmouly. V Československu poprvé seriál Šmoulové vysílala Československá televize v letech 1988–1993 v pořadu Magion a ve Studiu Kamarád.

POZVÁNKA OBRAZEM