KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum autíček.
V Muzeu autíček se vrátíte do svého dětství
Muzeum autíček.  
Autor / zdroj foto: muzeumauticek.cz

Muzeum autíček / Brtnice

Pokud zavítáte do Muzea autíček sídlícího v zámku Příseka, vrátíte se do svého dětství. Uvidíte tady totiž spoustu autíček, se kterými jste si kdysi hrávali.

Navštivte unikátní muzeum v zámku Příseka, jehož historie sahá až do 15. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Jsou tady připraveny expozice plné zajímavostí, raritních modelů a překvapení.

Co všechno v muzeu sídlícím na zámku uvidíte?

Mechanická tramvaj
Výrobce Igra Praha. Jedná se o plechovou hračku 21 centimetrů dlouhou, dnes již legendární tramvaje T-1 na pružinový pohon (natáčená klíčkem). Vyráběla se od konce 60. do poloviny 70. let. Její prodejní cena byla tehdy 18,- Kčs. Tramvaj jezdila po natažení klíčkem po plechových kolejích, ze kterých se po spojení dal utvořit kruh nebo také ovál. Hračka se vyráběla ve dvou barevných provedeních. Nejznámější a prakticky nejvíce rozšířená je červená verze s béžovou střechou a černou trolejí. Méně známá, ale zato o dost cennější, je pak verze tramvaje ve světle modrém provedení s béžovou střechou a černou trolejí. Materiálu na výrobu této hračky bylo pak použito převážně plechu a dále pak plastu, ze kterého jsou kola tramvaje.

Tatra 815 Rallye - Kapské Město
Nákladní autíčko vyrábělo Kovodružstvo Náchod (KDN) a následně firma Kaden z Nového Hrádku v letech 1987 až 1997. Jedná se o autíčko bez pohonu v měřítku 1:43 dlouhé 17 centimetrů, materiálově kombinované z plastu a potištěného plechu. Hračka se dala pořídit od 35,- Kčs a byla velmi oblíbená. I proto se tyto Tatry 815 vyráběly v několika variantách. Například: valník, mobilní operační jednotka, rallye paříž-dakar, GTC-cesta kolem světa, safari zoo Dvůr Králové, přepravník, vyklápěčka, truck kennworth a jiné.

L-29 Delfín
výrobce KDN (Kovodružstvo Náchod)
Jedná se o plastovou hračku letadla dlouhou 29,5 centimetru na setrvačníkový pohon s pryžovými pneumatikami. Vyráběla se již v polovině 60. let. Tehdy ještě v podniku Chronotechna, závod Vyškov na Moravě, později už v náchodském KDN v mnoha verzích. Na počátku výroby neměla hračka například pilota, plechové sedačky a kokpit nebyl z plexiskla. Později, až do konce 70. let, kdy se hračka vyráběla, už součástí letadla byly. V hračkářství se dalo pořídit za 22,- Kčs. Vyrábělo se až do poloviny 90. let v různých barevných provedeních, z nichž nejvíce jsou známé žlutomodré a stříbrné verze. Později se výroba vrátila k jednodušší verzi z počátku výroby.

Mechanický válec Husch
Jedná se o nejstarší mechanický válec vyrobený v Československu. Pochází z poloviny 30. let a vyrobila ho Hornolitvínovická firma Husch. Hračka měří 21 centimetrů, je celá vyrobená z potištěného plechu a má pružinový strojek, který se natáčí klíčkem. V pozdější době a de facto až do dneška se vyrábí v nejrůznějších podobách ve vícero podnicích. Dnes je tato hračka ozdobou každé sbírky starých hraček.

Miniaturní tank
Miniaturní tank od Igry Praha se začal vyrábět koncem 60. let. Jedná se o plechovou hračku s plastovými koly a pryžovými pásy na pružinový pohon (natáčení klíčkem). Vyráběl se z potištěného plechu a plastu. Ten byl použit na výrobu kol, která mohla být buď černá nebo bílá. U samotného tanku jsou známé verze v různých odstínech zelené a khaki. Hračka je dlouhá 10,5 centimetru a její cena v hračkářství byla 20,- Kčs.

Škoda 120 L od KDN
Škoda 120 L od KDN se vyráběla na začátku 80. let. Jednalo se o velmi oblíbenou hračku plastového autíčka v měřítku 1:20, dlouhého 20 centimetrů s otevírací kapotou, které se vyrábělo v několika barevných verzích také i jako Požární ochrana, Rychlá pomoc nebo Spoje. Autíčko stálo v hračkářství 31,- Kčs. V prodeji pak byla také od poloviny 80. let varianta s vlekem, která se dala pořídit za 38,-Kčs. Verze autíčka Škoda 120 L v barvách VB (Veřejná Bezpečnost) je pak velmi vzácná a sběrateli vyhledávaná. Později se vyrobila i verze POLICIE.

Více informací včetně aktuální provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.muzeumauticek.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.