KULTURA / Ostatní

Popis: Práce se sbírkovými předměty.
Práce se sbírkovými předměty.
17.8.2017

Fernán Pablo Gonzalés ze Španělska si hostování v Muzeu Vysočiny Pelhřimov chválí

PELHŘIMOV

Poprvé před třemi měsíci a zrovna při muzejní noci zavítal do pelhřimovského muzea mladý dobrovolník Fernán Pablo Gonzalés ze Španělska.

„V loňském roce obdrželo Muzeum Vysočiny Pelhřimov akreditaci v programu Erasmus+ a zařadilo se mezi hostitelské organizace poskytující zázemí pro osobní a profesní růst dobrovolníků. První dobrovolnicí byla grafička Marianne Humbert z Francie, která se v loňském roce velmi aktivně zapojila do chodu muzea, bravurně zvládla český jazyk a zanechala po sobě řadu zajímavých výstupů, např. interaktivní video, francouzské překlady průvodce expozicí nebo magnetický komiks,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že hned letos se Marianne do Pelhřimova vrátila na několikadenní návštěvu, což hovoří za vše.

Tutorka z pelhřimovského muzea Hana Zrno Vondrů potvrdila, že Marianne Humbert nasadila velmi vysokou laťku. Avšak hned doplnila, že každý z dobrovolníků je jedinečnou osobností a má své přednosti. Fernán Pablo Gonzalés vystudoval bakalářský obor Historie a kulturní dědictví ve svém rodném městě Burgos ve Španělsku. V letech 2015 až 2016 pokračoval v magisterském studiu v oboru Management v oblasti kulturního dědictví a muzejnictví na univerzitě v Santiagu de Compostela.

V Muzeu Vysočiny Pelhřimov vykonává různorodé činnosti, např. fotografuje, a to nejenom akce pořádané muzeem, ale též sbírkové předměty. Na muzejních stránkách a facebooku muzea má vlastní blog s názvem Muzeum v hledáčku dobrovolníka/Museum in volunteer´s viewfinder - viz http://www.muzeumpe.cz/viewfinder.html. Dále se podílí na tematické reorganizaci knih v muzejní knihovně. Ale nejvíce se mu líbí práce se sbírkovými předměty v depozitáři v Jihlavě-Heleníně, kde ho uchvátil bohatý a pestrý sbírkový fond Kraje Vysočina. Každý den zažívá něco jiného, a jak sám říká, stále se mnohé učí. „Mám možnost vyzkoušet si práci s profesionálním fotoaparátem, upravovat fotografie, učím se pečlivě pořádat knihy a evidovat předměty. Je to zcela něco jiného než to, co jsem se teoreticky naučil na univerzitě. Všechny nové výzvy, kterým musím čelit, jsou pro mě přínosné.“ Ale zaskočit se něčím hned tak nedá. Jediné, co ho překvapilo, byl déšť v létě, na což prý není z domova vůbec zvyklý. Jinak se na Vysočině cítí velmi dobře, v podstatě jako doma. A stejně jako jeho předchůdkyně je nadšený z města Pelhřimova, které ho zaujalo krásným náměstím a okolní přírodou. Zamiloval si též Prahu, kam zavítal na výlet. Dokonce zvažuje, že po ukončení svého půlročního dobrovolnického pobytu by ještě nějakou dobu zůstal v České republice anebo po návratu do rodné země by si dodělal magisterské vzdělání pro učitele.

Spokojenost vládne i na straně hostitelské organizace, která kvituje své rozhodnutí zapojit se do programu Evropské unie na období 2014-2020, jehož součástí je projekt Evropská dobrovolná služba (European Voluntary Service). Program Erasmus+ podporuje mezinárodní spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání a odborné přípravě.

Autor / zdroj: Ing. Eva Neuwirthová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Graffiti v Bezručově ulici v Jihlavě je hotové

Umělec Jakub Menšík na 130 metrů velkou plochu spotřeboval celkem 220 sprejů. První tah štětcem na zdi parkoviště v Bezručově ulici udělal umělec Jaku

Post

Jihlava nakoupila školám výpočetní techniku za více než 570 tisíc

Letos se do jihlavských škol a Městské knihovny nakoupilo dohromady celkem 26 počítačů a další výpočetní technologie za více než 570 tisíc korun, a to

Post

Spartu na hřišti Jihlavy zachránily tyče

Fotbalisté FC Vysočina proti Spartě Praha před vyprodanými ochozy sehráli velmi dobré utkání, vytvořili si více vyložených příležitostí a dvakrát tref

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA